Tavukçuluk Yapmak İsteyenlere Devlet Desteği

0

Tarım ve ormancılık bakanlığı tavukçuluk alanında çalışmaları desteklemek ve arttırmak için pek çok destek fırsatı sunmaktadır. 30.000 liraya kadar devlet eli ile hibe desteği verilmektedir. Eğer yaşadığınız bölgenin nüfusu 20.000’in altında ise sizler de kolaylıkla bakanlık eli ile yapılan bu girişimci desteği fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle hayvancılık alanında verilen destekler 2020 yılında oldukça fazlalaşmıştır.

Tavukçuluk Yapmak İsteyenlere Devlet Desteği

Tavukçuluk Yapmak İçin Devletten Nasıl Para Desteği Alınır?

Tavukçuluk, hayvanların doğal ortamda beslenmeleri ve bu kapsamda organik yumurta elde edilme işidir. Serbest sistem tavukçuluk yapmak için tavuk sayısına bakılır ve kaliteli malzemeden üretilmiş iyi bir kümes gerekir. Uzmanların tavukçuluk yapılırken en çok önem verdikleri özellik, tavuklara verilen tavuk yemleri ile kümestir. Eğer sermayesiz olarak tavukçuluğa başlamak istiyor iseniz, bu alanda destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına girişimcilik destek başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşlar Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları, Tarım Kooperatifleri ve diğer özel kuruluşlardır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kuranlara Destek Kredisi

Son zamanlarda KOSGEB hemen hemen her alanda girişimcilerin yüzünü güldüren hibe ve kredi fırsatları sunmaktadır. Özellikle genç girişimciler için teşvik amaçlı uygulanan bu avantajlı fırsatlar pek çok gence destek kapısı olmuştur. Özellikle son 3 yılda pek çok genç girişimci bu uygulama üzerinden destek alarak kendi işletmesine sahip olmuştur.

Ancak bu hususta bilmeniz gereken en önemli husus KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamaz. Ancak tesisin kurulumu, gerekli makinelerin ücretleri gereken ekipmanlar için maddi destek sağlar. Bu KOGEB fırsatından yararlanmak için öncelikli olarak KOSGEB eğitim seminerlerine katılmak gerekmektedir. Online olarak da katılabileceğiniz bu eğitimler bu destek kredisi ya da hibe almak için ilk adımdır.

Sertifikanızı aldıktan sonra yapmak istediğiniz iş ile ilgili detaylı bir proje hazırlayarak sunum yapmanız gerekir. Bütün bu aşamalardan sonra KOSGEB sizlere girişimci kredi ve hibesi sağlar. Hemen başvurmak bilgi almak ve sahip olmak için buraya Tıklayınız.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

Ziraat bankası müşterilerine özel fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Girişimci müşterilerini de unutmayan Ziraat bankası tavuk çiftçiliği yapmak isteyen girişimciler için çok güzel kredi ve hibe çeşitleri sunar. Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet damızlık ördek kaz veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde ise 100 adet ve daha fazlası kapasitelerde üretim yapan ve yapacak firmalara çeşitli krediler vermektedir.

Hemen başvurmak ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve sahip olmak için buraya Tıklayınız.

Başka Hangi Kurum ve Kuruluşlar Tavukçuluk Yapmak İsteyenlere Destek Vermektedir?

Bu destekler dışında Tarım Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınmaya Destek projeleri kapsamında, 81 ilde farklı farklı desteklemeler sağlanmaktadır. Bu destekler 300.000 liraya kadar yüzde elli oranında verilmekte olup, limitinin bulunmadığı bilinmektedir. Bu krediden faydalanmak için bakanlığın belirttiği kırsal alanlarda yaşıyor olmanız ve Çiftçi kayıt belgesine (ÇKS) sahip olmanız çok önemle gereklidir.

Bunlara ek olarak devlet destekli tavukçuluk kredisini alabilmek için, tesis kurmak istediğiniz alanın sizin şahsınıza ait olduğunu belgelerde ispatlamanız gerekir. Bu destekleme haricinde Ipard projesinin tam 42 ilde uygulanan Tarım destek projeleri de bulunmaktadır. Devlet destekli kredi alabilmek bu projeyi inceleyerek, başvuruda bulunmanız yeterlidir. Devlet destekli tavukçuluk yapmak isteyen genç girişimciler ve girişimcilerin bu yolları izlemesi yeterlidir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.