Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar Verilecek? 2020

0

Çiftçiler ve üreticilere verilen tarla kadısının haricinde, yulaf Buğday arpa Fındık çay gibi ödemelerde yapılmaktadır. bu ödemeler Ziraat Bankası vasıtası ile bu bankada hesapları olanların hesabına hesabı olmayanların ise T.C kimlik numaralarının son iki hanesi baz alınarak ödemeler yatırılmaktadır. 

Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar Verilecek? 2020

Tarla Parası Kaç Lira Yatırılacak?

Fındık üreticilerine sağlanan gelir desteği alan bazlı olarak uygulanmaktadır. Bu ödeme dekar başına 170 TL olmaktadır.  Sera desteğinde ise bu tutar 150 TL olmaktadır.  İyi tarım uygulaması desteği için  verilen meyve sebze desteği dönüm başına 50 TL olmaktadır. Aromatik süs bitkileri için yapılan destek ödemelerinden dönüm başına 100 TL ödenmektedir. Toprak analiz parası için ödenilen tutar dekar başına 2.5 TL olmaktadır.Tarla parası olarak verilen destek; yağlı tohum bitkileri ve endüstri bitkileri, meyve alanları hububat, süs bitkileri, yem bitkileri, peyzaj, yumru bitkiler, mera ve orman özel çayır alanları  ve baklagiller için gübre ve mazot desteği olarak verilmektedir.

Tarla parası dönüm başına  baklagiller, mera ve orman özel çayır alanları, için mazot ve gübre desteği olarak  verilir. Dönüm başı mazot destek ödemeleri, kuru soğan, aspir, kanola ve yaş fındık için 17 TL,  kuru fasulye nohut ve mercimek için 22 TL, arpa, buğday, yulaf ve çavdar için 8 TL  olarak belirlenmiştir.  Dönüm boşuna gübre destek ödemeleri, kuru soğan, aspir, kanola ve yaş fındık için 17 TL,  kuru fasulye nohut ve mercimek için 4 TL, arpa, buğday, yulaf ve çavdar için 4 TL  olarak belirlenmiştir.  

Tarla Parası Nasıl Alınır?

Çiftçilerin tarla parası almaları için çiftçilik yaparak üretici konumunda olmaları gereklidir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müracaat yaparak tarla parası alacak olan çiftçilerin ÇKS’ye kayıtlı olmaları ÇKS belgelerinin olması gereklidir.

Ekilen tarlaların parasını almak için tarla tapularıyla beraber Tarım Müdürlüklerine müracaat yapmanız gereklidir. Çiftçilerin tarla parası almak ve tarla desteğinden faydalanmak istemeleri halinde ÇKS’ye kayıt  olmaları gereklidir. Çiftçiler ÇKS belgelerini ve tarla tapularını kayıtlı oldukları Tarım Orman Müdürlüklerine teslim ederek müracaatda bulunmaları gerekmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilecek olan tarla paraları Ziraat bankası şubelerinden ya da Başakkart sahipleri Başak kartlarından alabilirler.

Ayrıca 50 dekar araziye sahip olanlar arazi tahlillerini yaptırmak halindedir. Bu tahlilleri yaptıran çiftçiler ve üreticiler, bakanlık tarafından belirlenmiş tutarlarda ki Mazot ve gübre destek yardımlarını  alabilirler.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.