Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

0

Özellikle son zamanlarda ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına alan kovd-19 virüsü ile büyük bir ekonomik sıkıntının içinde kaldık. Bu sıkıntıları atlatmak adına pek çoğumuz kredi çözümüne baş vurduk. Aldığımız bu kredileri öderken de pek çok farkı seçenek elde ettik. Peki hayat kadar doğal bir seleksiyon olan ölüm durumunda aldığımız kredi ya da kredi kartı borçlarımız ne olur? Kredi almak son zamanlarda artık çok normal gözle bakılan bir durumdur. Hemen hemen herkes hayatını ihtiyaçlarını kredi kullanarak giderir.

Vefat durumunda ölen kişinin borçları ne olur? Aldığı kredilerin borcunu kim öder? Vefat halindeki kişinin kredi kartı borcu ne olur? Bütün bunlar çok merak edilen sorulardır. Bu sorulara yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık.

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kedi Kartı Borçları Hakkında

Böyle bir durumda öncelikli olarak bakılacak şey vefat eden kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olmasıdır. Vefat eden kişinin yaptırmış olduğu bu hayat sigortası oldukça önemlidir. Kredi çekerken ek masraf olarak gördüğümüz ve genellikle yaptırmak istemediğimiz bir uygulama olan hayat sigortası çok önemlidir. Özellikle vefat durumunda kişinin hayat sigortasının bulunmaması o kişinin bütün borçlarının varislerine intikal etmesine neden olur.

Hayat Sigortası Olması Durumunda

Vefat eden kişi hayatta iken çektiği kredilerde hayat sigortası da yaptırmış ise bu oldukça işine yarayacak bir durumdur. Hele de kredi sahibi kişi vefat ettiyse hayat sigortası onun kredi borçları açısından çok önemlidir. Hayat sigortasının temel amacı kişi hayatını kaybedince onun bütün borçlarını ödemektir. Sadece iki istisna durumu hariç bankalar vefat eden kişinin bütün borçlarını öder.

  • Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum olması halinde sigorta ödeme yapmayabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir.
  • Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapılmaz.

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Kişinin hayat sigortası yoksa şayet çekmiş olduğu krediler bitmeden vefat ederse bu borçlar vasileri tarafından ödenmek durumunda kalır. Nasıl ki kişinin malları gayrimenkulleri taşıtları ve banka hesaplarında bulunan nakit parası varislerine kalıyor ise tıpkı bunun gibi borçları da şayet hayat sigortaları yok ise varislerine kalır.

Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kişinin vefatı durumunda kredi kartı borçları ne olur? Tıpkı kredilerde olduğu gibi kredi kartlarında da aynı durum söz konusudur. Kredi kartı borçlarının vefat eden kişiden ve varislerinden silinmesi için kişinin vefat etmeden önce hayat sigortası yaptırmış olmasıdır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra varsa geriye kalan tutar vefat eden kişinin yakınlarına devrolur.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.