Küçükbaş Hayvancılık Destekleri ve Hibe Kredileri

0

2020 yılı itibari ile çoğu finansal kurum ve kuruluş tarafından hayvancılık hibe ve destekleme kredileri verilecektir. Kurum ve kuruluşlara ilan edilen süre zarfında, gerekli şartları taşımanız ve müracaat evraklarını ulaştırmanız halinde küçükbaş hayvancılık hibe ve desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvancılık Destekleri ve Hibe Kredileri

Koyun ve Keçi Almak İsteyenlere Destek

Küçükbaş Hayvancılık ile uğraşanlar için hibe, 0 faizli kredi veren çoğu kurum ve kuruluş mevcuttur. Bu kuruluşlar; Tarım ve Orman Bakanlığı, KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), çeşitli kalkınma ajansları, kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ile Garanti Bankası, Denizbank, TEB gibi özel bankalardan oluşmaktadır.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Hibe Kredisi Veriyor mu?

KOSGEB tarafından canlı hayvan alımı için hibe kredi ve faizsiz devlet destekli kredi verilmemektedir. Kosgeb yalnızca hayvancılık ile ilgilenenler için, süt sağma makinesi, barınak yapımı gibi konularda gerekli alet ve malzemelerin temini için kredi vermektedir. KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve krediler küçükbaş hayvan alımı için kullanılamamaktadır.

Kalkınma Ajansları

TKDK, KOSGEB ve diğer desteklemeler dışında, kalkınma ajansları tarafından verilen küçükbaş hayvancılık hibe kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Bunun için Türkiye genelinde bulunan 26 adet kalkınma ajansına küçükbaş hayvancılık hibe kredisi müracaatsunda bulunabilirsiniz.

Türkiye’ de bulunan bütün kalkınma ajansları ve bu ajansların hibe destekleme kredisi verdiği iller yazılıdır. Avrupa Birliği Bakanlığı üzerinden bu ajansların iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Tarım vekırsal kesimde yaşayarak buralarda hayvancılık yapmak isteyen bütün üreticilere işletmelerini desteklemeyi amaç edinmiştir. TKDK, Küçükbaş Hayvancılık alanında faaliyet gösterecek olan işletmelere et üretimi ve süt üretimi için %50 ile %70 oranlarında Hibe Desteği vermektedir.

Bunların dışında kamı bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından bütün çiftçi ve üreticilere çeşitli devlet destekli hibe krediler verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık alanında da, bu krediler daha fazla Ziraat Bankası tarafından verilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından 100 baş ve üzeri sayıdaki küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak ya da işletme kapasitesindeki küçükbaş hayvan sayısını 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticiler için Küçükbaş Besicilik Kredisi, koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş; Kilis, Damascus, Saanen, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan ya da en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak veya mevcut hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri vermektedir. Başvuru için bütün Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Faiz oranları, hesaplamalar, ödeme detayları ile ilgili yalnızca şubelerden bilgi alabilirsiniz.

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘nun Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü IPARD II Fonu Birinci Başvuru ilanı: Özellikle Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık hakkında olan 101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve 101-2 : Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler destekleri müracaatları devam etmektedir.

Tkdk Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığının Et ve Süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere çoğu hibe kredi ve desteklemeleri mevcuttur. Bu desteklemeler;  Expand Buzağı Desteği, Buzağı Desteği, Çiğ Sütün Değerlendirilmesi, Onaylı Süt Çiftliği Desteği, Aşı Desteği, Besilik Erkek Sığır Desteği, GAP-DAP-KOP-DOKAP Hibe Desteği, Expand Arıcılık, Expand Aşı Desteği, Hayvan Hastalığı Tazminatı Desteği, Expand Hayvan Başı Ödeme Desteği, Hayvan Başı Ödeme hibeleri, Anaç Koyun – Keçi Desteği, Programlı Aşı Uygulamaları, Expand Su Ürünleri, Süt Primi ödemesi, Su Ürünleri hibesi, Çoban istihdam Desteği, Tiftik Üretim destekleme,  Expand İpek Böceği desteklemesi, Yem Bitkileri desteklemeleridir.

Bakanlık tarafından yeni başlatılması planlanan projede;   projenin onaylanması halinde ufak aile işletmelerine 5 gebe düve hibe edilmesi  ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine  30 koyun hibe edilmesi planlanıyor. 

100 koyun ya da keçi almak için Küçükbaş hayvancılık hibe kredisi veren bankalarla beraber hibe ve teşvik veren kurum ve kuruluşları da tercih edebilirsiniz. Eğer hibe ve teşvik uygulamaları için zamanınız yok ise Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankaları ya da Garanti Bankası, TEB, Denizbank gibi özel bankaları da tercih edebilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası ve TKK, 31 Aralık 2020 yılında geçerli olmak suretiyle küçükbaş hayvan kredisi vermektedir. Bu 3 yıllık dönemde verilecek olan kredilerin üst limitleri 15 milyon TL’dir. Yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %75 oranlarında faiz indirimi yapılacaktır. Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı olan %100 faiz indiriminden, gerekli bütün şartları taşıyan kişiler, ilave faiz indirimi alarak faydalanabilecektir.

Bu Konuyu Okuyan Diğer Ziyaretçilerimiz Şunları da Beğendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.