Kredilerde Kefile İcra Gelir Mi?

0

Özellikle son dönemlerde he ülkemizde hem de dünyamızda pek çok ekonomik sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu ekonomik sıkıntılar daha çok hem ülkemizi hem de dünyamızı etkisi altına alan kovid-19 virüsü nedeni ile oldu. Bu virüs yüzünden pek çok insan öldü ve çok uzun bir süre bütün dünyada geçerli olacak şekilde sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

İnsanlar işlerine gidemediler ve doğal olarak pek çok kişi maaş alamadan ayarca evde cebinden yemek zorunda kaldı. Bu süreçte ciddi birikimi olmayan pek çok kişi kredi kullanma yoluna başvurdu. Kredi kullanarak kişisel ihtiyaçlarını gideren insanlar evlerinde daha çok vakit geçirecek ve araştırma yapacak zamana sahip oldu. Kredi çekme üzerine daha çok düşünen ve daha derin araştırmalar yapan insanlar özellikle kredi çekilirken kefil olan kişilerin durumu merak konusu olmuştur. Örneğin kefil olduğumuz kişi kredi borcunu ödemez ise ne olur? Bizim evimize icra gelir mi? Bu ve daha pek çok soruya yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

Kredilerde Kefile İcra Gelir Mi?

Kefil Olacaklar Dikkat!

Kefil olan kişilerin öncelikle bilmesi gereken durum şudur; kredi çektiğiniz durumda bankalar sizin başkasına kefil olduğunuzu bilir. Yani kefil olan kişi sorumluluk aldığını aklından çıkarmamalıdır. Kefil olduğu kişinin borcunu ödememesi durumunda kendisine haciz geleceğine kadar konuya hâkim olması gereklidir. Birine kefil olmayı düşünüyorsanız o kişinin borcunu ödeyebilecek maddi güce sahip olduğundan emin olmalısınız.

Çünkü kefil olduğunuz kişinin ödemelerini düzenli yapmaması ya da hiç ödeme yapmaması kendisi kadar sizleri de sıkıntıya sokan bir durumdur. Kefil olurken mutlaka yapılan sözleşmenin bir kopyasının kefil kişiye verilmesi gerekir. Ki herhangi bir olası durumda başına ne geleceğini kefil kişi de iyice anlayıp öğrensin. Kefil olduğunuz kişinin ödeme yapmaması durumunda ortaya çıkacak şey sizin sorumluluğunuzdadır.

Kefil Durumunda Eş Rızası Gerekir Mi?

Birine kefil olabilmek için eş rızası gereklidir. Eşinizin de sizin kefil olmanıza onay vermesi gerekir. Aksi taktirde eşinizi ikna edene kadar herhangi birine kefil olmanız mümkün değildir. Eşinizin rızası alınmadan kefil olma işlemlerini başlatsanız bile bu süreçlerin herhangi bir hukuki geçerliliği bulunmamaktadır. Eşiniz rıza verene kadar kefil olamazsınız! Rıza vermez ise hiçbir şekilde kefil olamazsınız!

Kefil Durumu Ne Olur?

Kredi çeken kişinin borcunu ödememesi durumunda kefil olan kişiye ne olacağı başına neler geleceği hangi hukuki süreçlerin işleyeceği kefil aracılığı ile kredi çekmek isteyen herkesin merak ettiği bir konudur. Bu durumda şu adımlar sırası ile gerçekleşir: Bankalar öncelikli olarak asıl kredi sahibinden borcu tahsil etmeye çalışır. Evi ya da arabası varsa bunun üzerinden borcu alır.

Eğer asıl kredi sahibine ulaşmıyorsa kefile döner. Kefil bu borcu ödemek durumunda kalır. Kefilin bu olumsuz durum karşısında kredi notu düşer. Oldu ki kefil kredi çekmesi durumunda bankalar bu olayı değerlendiriyor ve kredi notu düşük olduğu için olumsuz yanıt veriyor. Kefilin bu borcu nakdî olarak ödeyememesi durumunda iş hukuki sürece dayanır ve eninde sonunda bor. Ödenmediği taktirde kefilinevine haciz gelmek zorunda kalır.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudular:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.