Kredi Sicilim Bozuk Kredi Alabilir Miyim?

0

Öncelikle kredi sicili sorgulama hakkında birkaç bilgi verelim sizlere. Banka, finansal kiralama, faktöring, finansman şirketi ve varlık yönetim şirketlerinden kullanılmış olan kredi ve tasfiye edilecek alacak bilgilerin yer aldığı rapordur. E- devlet üzerinden kredi limiti ve çek bilgileri raporu “risk merkezi raporu “ismiyle ücretsiz olarak alınabiliyor. Mevcut raporda kredi notu yer almıyor ancak hangi bankada ne kadar kredi ne kadar kredi kartı limiti olduğuna ulaşılabiliyor.

Kredi Sicilim Bozuk Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Sicili Nedir?

Tüm finansal geçmişin ve bankalarla olan ilişkilerin ortak bir kuruluş tarafından yani kredi kayıt bürosu tarafından toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan, kişiye özel puana kredi notu denilmektedir.

Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından yeni başvurularının ve diğer finansal taleplerinin değerlendirmesinde en önemli ölçüt olarak kullanılır. Kredi notu terimi zaman zaman kredi puanı ya da kredi skoru gibi isimlerle de anılmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Hesaplanır?

 • Kredi ödeme düzeni: %35
 • Mevcut kredi borç durumu: %35
 • Yeni alınan kredi: %11
 • Kredi kullanma yoğunluğu: %10
 • Diğer faktörler: %9

Ayrıca e devlet üzerinden kredi notunuzu şu şekilde hesaplayabilirsiniz: e devlete giriş yapılarak risk merkezi başvurusu hizmeti seçilir. Çıkan ekrandan kredi limit ve borç bilgileri veya çek bilgileri raporlarından biri talep edilir.

İlgili talep Türkiye bankalar birliğine iletildikten sonra talep yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile bir gün arasında sonuç hazırlanır. Daha sonra kullanıcıya kısa mesaj ile raporun hazır olduğu bildirilir. Gelen kısa mesajda hazır olan raporu indirmek için kullanılacak rapor şifresi yer alır. Kişi, kısa mesaj ile yapılan bilgilendirmenin ardından e-Devlet sistemine giriş yapıp risk merkezi rapor başvurusu hizmetini seçer.

Türkiye bankalar birliğinin doğrulama ekranına yönlendirilen kişi kısa mesaj ile gelen bu şifrenin bu ekrana girilmesinin ardından raporu görüntüleyebilir.  Kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulamak için buraya Tıklayınız.

Kredi Sicili Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle aylık kredi ve kredi kartı ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun dışında yapılabilecekler ise:

 • Aylık kredi ödemeleri bütçeye göre yapılandırılır.
 • Borçlar tek bir kredide birleştirilir.
 • Kredi kartı asgari ödemesinin bir gün bile gecikmemesine özen gösterilir.
 • İpotek vererek kullanabileceğiniz kredi tutarı yukarı çekilir.
 • Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeyin.
 • Ödeme güçlüğü çekiyor iseniz borçlarınızı yapılandırın.

Aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamalısınız. Eğer aylık bütçenizi aştığı için kredi ödemelerinizi zamanında yapamıyor iseniz kredilerinizin vadesini uzatmalısınız. Bu işlemi yaparak vadeyi uzattığınız takdirde kredi tutarı artacak ama aylık ödeme tutarınız düşerek sizlere yardımcı olacaktır. Kredilerinizin takibe düşmemesine özen göstermeniz gerekiyor.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük olanların kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu değerlendirmesinde nispeten esnek davranan bankaları araştırıp öğrenmesi oldukça etkili olur. Ayrıca ek teminat göstermenin önemi açısından ipotek ya da kefil gösterilmesi çok etkili olacaktır.

Kredi Sicilini İyi Tutmanın Faydaları

Kredi notunu oluşturan verilerin her geçen gün gelişmesi kredi notu puanlaması ve analizlerinin daha gerçekçi ve doğru bir hal almasına sebep olur. Bundan dolayı kredi veren kurumlar kredi notuna, kredi değerlendirme ölçütleri arasında daha fazla pay vermeye başladı. Bu sebepten dolayı kredi notu iyi olan kişilerin çeşitli kurumlarda belirli ayrıcalıkları oldu. İşte o ayrıcalıklar:

 • Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı
 • Ticari ilişkilerde güven
 • Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi
 • İş birliği şartlarının daha kolay esnetilebilir olması

Bu konuyu okuyanlar şunları da beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.