Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

0

Kredi notu sizin borçlarınızı ödeme alışkanlığını gösteren bir etkendir. Bankalar kişinin kredi notuna bakarak risk profilini görür ve müşteriye kredi verilip verilmeyeceğine dair vereceği kararda, bu notu da kullanır. Bankaların müşterisine yönelik kendi notları ya da farklı karar alma kuralları da vardır fakat Kredi Kayıt Bürosu’nda sizin için oluşturulmuş notlara da dikkat eder. Hatta bu nota göre bir ön eleme yapabilir. Banka bireylerin geçmiş kredi kullanımı ve ödeme davranışlarından yola çıkarak, yeni alacakları kredileri ödeme olasılığını öngörür.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Notu Oluşturulurken Nelere Bakılır?

Kredi otobüs hesaplanırken, kaç tane kredili hesabınızın olduğu, toplam kredi borcunuz, kredi kartları da dahil olmak üzere kredi limitiniz, toplam kredi borcun uzun tanımı kredi limitinize oranı,  toplam borç tutarınız, kredi kullandığınız son tarih,  gecikmedeki borç durumu,  kredi ve kredi kartı borçlarının derli toplu ödenmesi, kişisel kredi tarihçesi, kullanılan kredi türleri,  kullanılan ve kapatılan kredilerin sayısı, son dönemde bulunan mevcut krediler gibi faktörler kredi notunuzu belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. 

Notunuzu Yükseltmek İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikli olarak kredi kartlarını kapatıp, bütün borçlarınızı sıfırlayıp, sonra da beklemek çözüm olmayacaktır. Kredi notunuz geçen sürede yükselmez; notunuzun yükselmesi için sizin tekrar borçlanmanız ve bu borcu aksatmadan derli toplu ödemeniz gerekir. Siz borçlarınızı kapattıktan sonra düşük limitli de olsa kredi kartı kullanır ve ödemelerinizi her ay derli toplu yaparsanız, kredi notunuz birkaç senede tekrar düzelecektir.

Notunuzu Yükseltmek İçin Kredi Kartı Kullanımı

Bu süre zarfında derli toplu aylık gelirinizin olması, kredi ya da kredi kartı alma olasılığını arttırır. Ancak geliriniz düzelmiş ve borcunuzun kapanmış olduğu halde kredi kartlarındaki birkaç küçük dikkatsizlik sizin konut ihtiyaç veya taşıt kredisi gibi bir takım kredileri almanızı engelleyebilir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken bütün kart limitinizi kullanmayın, her ay borcunuzun tamamını geri ödeyin minimum ödeme yaparak taksitlendirmeyin. Taksitlendirme yaptığınızda ileriki taksitler ile beraber kart borcunuz artabilir ve tekrar borcu ödeyemez duruma gelebilir ödemede gecikmeler yaşamaya başlayabilir ve notunuzu yeniden düşürme riskine girebilirsiniz.

Kredi Kartınızı Gecikmeye Düşürmeyin

Öncelikli olarak kredi kartlarını kapatıp bütün borçlarınız sıfırlamak ilk adım olsa da yeterli olmayabilir. Notunuzun yükselmesi derli toplu ödenmiş bir kredi kartı daha etkilidir. Borcunuzu kapattıktan sonra düşük limitli de olsa kredi kartı kullanır ve yeni kredi kartı ödemelerinizi derli toplu yaparsanız kredi notunuz bir kaç senede tekrar düzenlenecektir. Kötü siciliniz de son yıllardaki derli toplu ödemeleriniz vasıtası ile düzelir. Sicilinizi daha hızlı temizlemek için maaş ödemenizin bulunduğu bankadan düşük limitli bir kredi kartı alarak, aktif bir şekilde bu kartı kullanmanız ve genel ekstrelerin tamamını ödeyerek hiçbir şekilde gecikmeye düşmemeniz oldukça önemlidir.  

Düşük Miktarlı Kredi Kullanmak

Kredi notunun tam hesaplanma formülü bilinmese bile derli toplu kredi kullanımı ve derli toplu geri ödemelerle kredi notunun yükseltilebileceği biliniyor. Özellikle konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyen kişiler, böyle büyük tutarlı ve uzun süre vadesi bulunan kredileri rahat bir şekilde kullanabilmek için kredi ödeme alışkanlığını düzenli bir hale getirmelidir. Bankaların kredi performansınızı değerlendirebileceği güçlü bir kredi notuna ulaşmak için, bugünden derli toplu ödemelerle kredi kullanmaya başlamak, ihtiyacınız olduğunda daha basit bir şekilde kredi alabilmenize yardımcı olur.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.