Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Findeks kredi notu genellikle bankalardan kredi çekemeyen bireysel ve ticari vatandaşlarımız tarafından bu takip edilmektedir. Bu yüzden kredi kayıt bürosu tarafından belirlenmiş kredi notunu öğrenmek için T.C. kimlik numarası kullanılarak ve istenen bedel ödenerek cep telefonundan sorgu yapmak en çok tercih edilen yöntem olarak dikkat çekmektedir. Tüm operatörlerden öğrenilebilen kredi notu bütün operatörler tarafından İstenilen ücret 14 TL’dir. Kredi notunuzu sorgulamak için  bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. SMS ile kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda bu tutar, bakiyenizden düşecek veya faturanıza yansıtılacaktır. Bakiyeniz olmaması halinde kredi notu sorgulama işleminiz tamamlanmayacaktır.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

T.C. Kimlik Numarası İle Kredi Notu Sorgulama Yapma

Bankacılık prosedürleri dahil olmak suretiyle, hayatımızda birçok prosedür, TC kimlik numarası üzerinden sağlanmaktadır. Fatura ödemelerinden vergi borçlarına kadar şahsı bilgi veren mevcut olduğu tüm işlemler ile alakalı olarak T.C. kimlik numaranız en çok aranan ve lazım olan numaraların başında yer almaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalar ve geliştirilen sistemler ile T.C. kimlik numaralarımız  her insana doğar doğmaz otomatik olarak verilmektedir. T.C. kimlik numaraları ile kredi notu sorgulama gibi birçok işlem kolay bir şekilde halledilmektedir. 

Cep Telefonlarınız İle Kısa Mesaj Atarak Sorgulayabilirsiniz

Kredi notunuzu öğrenmek için en kolay ve kullanışlı yöntem, kısa mesaj yani SMS yoluyla Kredi notunuz öğrenmektir. Turkcell, Avea ve Vodafone olması fark etmeden tüm operatörler üzerinden T.C. kimlik numaranız ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz Telefonun marka ve modeli de kredi notunuzu ödenirken herhangi bir önem teşkil etmemektedir. Mesajı göndereceğiniz numara diye kısa mesaj atma özelliği bulunması yeterli olacaktır. 

İlk olarak cep telefonunuzun menülerinden kısa mesaj bölümüne giriş yaparak, mesaj yazma  alanına gelmeniz gerekmektedir. Mesaj yazma alanına geldikten sonra, T.C. kimlik numaranızı Bu alana yazdıktan sonra, boşluk bırakarak doğduğunuz yılı sadece yıl olarak yazmanız gerekmektedir. Daha sonra yapmanız gereken tek şey oluşturduğunuz bu metini 1112 mesaj numarasına göndermektir.  Bu kadar basit bir şekilde işleminiz tamamlanacaktır. Kısa bir süre sonra cep telefonunuza kredi notunuzu belirten bir SMS gelecektir. Böylece kredi notu sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. SMS yoluyla kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde; yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemi yaptığınız zaman operatörler tarafından 14 TL işlem ücreti sizden tahsil edilecektir.

Kredi Notu Sorgulama İçin Diğer Yöntemler

Kredi notunuzu E-devlet üzerinden ayda bir kez ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Bunun dışında Findeks uygulamasını indirerek ve abone olarak satın alma işlemini gerçekleştirmeniz halinde, yine kredi notunuzu zahmetsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tüm bunların dışında kredi notunuzu sorgulamak için bankaların şubelerinden yardım alabileceğiniz gibi, aynı zamanda kredi başvurusu yaparken de kredi notunuzu sorgulayacakları için, kredi notunuzu sorgulayarak hangi seviyede olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.