İcradan Nasıl Mal Ev Araba Alınır?

0

Özellikle kovid-19 sebebi ile herkesin ekonomik güçlük çektiği şu günlerde gayrimenkul yani ev almak ya da araç sahibi olmanın kolay bir yolu vardır. Piyasasının altında satılacak ev ve araçlara icralık olmuş ürünlerden ulaşabilirsiniz.

Yani bir ev ya da araba icralık olmuş ise daha açık bir ifade ile evin ya da aracın eski sahibi evini ya da aracını ipotek ettirerek herhangi bir kredi çekmiş ve bu kredinin taksitlerini düzenli ödememiş ise ya da bu taksitleri hiç ödememiş ise ipotek gösterdiği ev ya da araç satılır. Kazanılan paraya banka el koyar. Bu şekilde üzerinde ipotek bulunan gayrimenkuller ya da araçlar daha uygun fiyatlı olarak satışa çıkabilir. İcra satışları ihaleler ile gerçekleşir ve 18 yaşından büyük herkes bu ihalelere büyük bir kolaylık ile katılabilir.

İcradan Nasıl Mal Ev Araba Alınır

İhale Sistemi

İcralık satışa çıkarılmış ürünlerde ihale sistemi uygulanır ki bu sistem oldukça adil bir sistemdir. E ilan verilen ihalelere internet üzerinden online olarak teklif verme fırsatınız bulunur. Bu ihaleleri esatis.uyap.gov.tr üzerinden takip edip teklif verme fırsatınız vardır. Tek şart 18 yaşından büyük olmaktır. İhalelere teklif verilmesi için sistem üzerinden belirtilen İban numarasına belirlenen teminatı yatırmanız gerekir.

Satış İşlemi Nasıl Gerçekleşir

Kişiler icralık ev ya da araçları satın almak isteyen kişiler UYAP resmî web sitesinden takip etmeleri gerekir. Bu sistemden öncelikle almak istedikleri gayrimenkulün ya da aracın modelinin beğenilmesi gerekir. Bu seçim yapıldıktan sonra ilanlara teklif verebilmek için gerekli teminatı yatırmak gerekir. Ancak 18 yaşından küçüklerin bu ilanlara teklif vermeleri mümkün değildir.

18 yaşından büyük gerekli teminatı yatıran kişilerin teklifleri değerlendirmeye alınır. Alınan bu değerlendirmeler en yüksek teklif veren kişi teklif verilen ürünün sahibi olur.

Sonuçlar Nasıl Belli Olur?

Elektronik ortamda verilen bu teklifler yine esatis.uyap.gov.tr adresinden teklif sonuçları beklenir. Değerlendirme süreci bittikten sonra her teklif veren kişiye kendi sonucuna göre gereken sonuçlar gönderilir. E-satış sistemi üzerinden verilmiş olan teklifin ihale için verilen en büyük teklif olması durumunda mevzuat gereği vazgeçilemez.

Elektronik ortamda veya fiziki ortamda teklif veren müşteriler ihalenin tamamlanmasından önce vazgeçme mahkeme kararı, borcun ödenmesi gibi herhangi bir nedenden dolayı satışın durdurulması veya düşürülmesi hâlinde yatırdıkları teminatı geri alabilirler. Hemen satın almak sahip olmak ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sizler de buraya Tıklayınız.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.