Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

0

Genel Sağlık Sigortası, çalışan ya da çalışmayan herkesi içine alan bir sistem. Çalışmayan kişiler sistemin içinde yer alıp sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kendi primlerini SGK’ya kendileri yatırıyorlar. Ödenecek primin belirlenmesi için de Gelir Testi yaptırılması mecburi. Vatandaşlar gelir testi yaptırarak hiçbir bedava olarak de genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.

Peki, gelir testi nedir? Gelir belirlenmesi hangi koşullara göre yapılır? Gelir testi nerde ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

Gelir Testi Nedir?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi bulunmayan yurttaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen prosedür gelir testidir.

Gelir Testi Nerede Yapılır?

Genel sağlık sigortalı olan vatandaşlar, sigortanın başladığı andan itibaren ikametlerinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na müracaat ederek gelir testi yaptırmak zorundadır.

6824 sayılı torba yasa çıkmadan önce, bu kapsamda yer alan vatandaşlar için gelir testi yaptırmak zorunlu iken, priminin  devlet tarafından karşılandığı grup ile birlikte toplamda 4 grup bulunmaktaydı vatandaşların hangi grup içerisinde olduğunun belirlenmesi gerekliydi.  torba yasanın çıkmasının ardından bu zorunluluk kalkarak bu kapsamdaki kişilerin düşük gelire sahip olduğunu üşümeleri halinde kendilerine tebliğ gönderildikten sonra bir ay içinde gelir testine müracaat etmeleri zorunludur. 

Gelir Tespiti Nasıl Yapılır?

Gelir testi yapılan kişinin yaşadığı hanede ikamet eden, eş, bekar çocuk, büyükbaba ve büyükannenin gelirlerinin toplamı dikkate alınmaktadır. Kişi gelir testine girdiğinde, kendi gelirinin yanı sıra hane içinde yaşayan kişilerin toplam geliri de dikkat et alınmaktadır. Daha sonra toplam gelir kişi sayısına bölerek hane içerisinde kişi başına düşen gelir belirlenmektedir. 

Bu testin amacı, hane halkında kişi başına düşen gelirin belirlenmesi olduğu için; aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmaz malları dikkate alınır.

Test, belirlemelerin toplanmasıyla sonuca bağlanır. Ailenin hesaplanan gelirleri şunlardır:

 • – Ailenin belirleme edilen aylık geliri
 • – Aile kendi evinde ya da kira ödemeden bir başka birinın evinde oturuyorsa, evin rayiç bedelinin 240’ta biri.
 • – Ailenin oturmadığı diğer konutu var ise bunların da 240’ta biri.
 • – Aile bu konutu kiraya vermişse, kira bedeli.
 • – Dükkanlar için rayiç bedelin 240’ta biri.
 • – Arazi ve tarlaların rayiç bedelinin 240’ta biri.
 • – Binek otomobil veya ticari amaçlı binek araçlarda belirlenmiş rayiç bedelinin 120’de biri.
 • – Büyükbaş ya da ufakbaş hayvanlar var ise, ilçe ya da il Tarım Müdürlüklerince bunlar için belirleme edilen aylık gelir.
 • – Bankalarda bulunan mevduat hesaplarda için aylık faiz getirisinin iki katına denk gelen tutar.
 • – Devamlı olarak alınmakta olan burs, yardım gibi ödemelerin toplammının aylık ortalaması.
 • – Diğer bütün gelirlerin aylık ortalaması.

Ailenin aylık harcamaları içerisinde kabul gören giderler ise şunlardır:

 • – Giyim, gıda, sigara, yiyecek, kira, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi bütün giderlerin aylık ortalaması.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.