Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0

Kredi notunu öğrenmek için birkaç teknik bulunmaktadır. Bunlardan birisi findeks kredi notu sorgulama ile olmaktadır. Mevcut web sitesi üzerinden gerekli alanlar doldurularak öğrenme imkânı bulunmaktadır.

Findeks, finansal prosedürler noktasında kişilerin geçmiş tüm prosedürlerini ortaya çıkaran bir uygulama olarak bulunmaktadır. Bankada kredi, mevduat, borç ödeme noktasında prosedür yapan herkesin bir kredi notu oluşmaktadır. Kredi notu 1 ile 1900 oranına arasında olup,  kişinin finansal durumuna göre değişmektedir. Kredi almak için kişinin 900 puanın üzerinde bir kredi notuna sahip olması gereklidir. Bir kişi bankalar bazında herhangi bir prosedürde bulunmamış ise üzerine kayıtlı bir kredi notu da bulunmamaktadır. Bu kişilerin kredi notu sıfır olarak gözükeceği için ilk sırada ufak miktarda bir kredi alarak sorgulama yaparak bunu öğrenebilme imkânı bulmaktadır.

Kredi notu, kişinin finansal profilinin yansıması olup, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kişinin finansal verilerine göre belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun kurduğu Findeks adı verilen İnternet sitesi üzerinden belirli bir ücret karşılığında kredi puanı öğrenmek mümkün olabilir. TC ile findeks sorgulama prosedürü oldukça basit ve hızlı bir prosedürdür.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

TC ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye ait Findeks programının resmi İnternet sitesi üzerinden TC kimlik numarası ve telefon numarası bilgilerinin girilmesiyle kredi notunun öğrenilmesi son derece kolay bir prosedürdür. İlgili kısımlara TC kimlik ve telefon numarası bilgileri girildiğinde Findeks kendiliğinden kredi notu bilgisine ulaşıp kredi notu bilgisini bireyin cep telefonu numarasına SMS olarak bildirmektedir. Ücretlidir.

Kredi Notu Puan Aralıkları ve Anlamları

  • 1 – 699 Puan: riskli grup 
  • 700 – 1099 Puan: orta riskli grup 
  • 1100 – 1499 Puan: az riskli grup 
  • 1500 – 1699 Puan: iyi grup 
  • 1700 – 1900 Puan: en iyi grup 

Kişilerin iyi bir profile sahip olmaları ve rahatça finansal hizmetlerden faydalanmaları için en azından iyi grup içinde yer almaları üstünlük olacaktır.

Sms İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi puanı veya diğer bir deyişle kredi notu, bir birey ile finans kuruluşları ve bankalar arasında gerçekleşen birçok mali prosedür sonucu ortaya çıkan dengelere göre ortaya çıkarılan sayısal veridir. Bir kişinin mali prosedürleri hakkında detaylı bilgi edinilmek istediğinde gerçek bireyler, sektör ve finans bu değeri baz alarak bir geri dönüş sunmaktadır. Kişiler kendi kredi notlarını öğrenmek istediklerinde veya bir kişinin veya kurumun bir diğer şahsa ait kredi notunu öğrenmek istemesi halinde, başvurabileceği çeşitli teknikler mevcuttur. Sms ile kredi notu öğrenme bütün operatörler üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün olan bir prosedür olup; istenildiği zaman çok çabucak kredi notunun öğrenilmesine olanak tanımaktadır. Günümüzde kendisine veya bir başka birina ait kredi notunu öğrenmek isteyen kişi sadece bir mesaj atarak kredi notu öğrenme fırsatına sahiptir.

Sms İle Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kendisine veya bir başka birina ait kredi puanını sms yolu ile öğrenmek isteyen kişi telefonunun sms bölümüne girerek, mesaj bölümüne TC kimlik numarasını yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra; doğum yılını yazıp, 1122’e mesaj göndermelidir. Mesaj işlemi bütün operatörlerde aynı olmakla beraber ücreti 14 TL’dir. Aradan kısa bir süre geçmesinin sonrasında kredi notu yine sms yolu ile mesajın gönderildiği telefona gelecektir.

Kredi Notu Neye Göre Değişkenlik Gösterir

Kişinin kredi puanı bütün finansal ilişkileri ve mali hareketlerinden etkilenir. Kişinin daha önceki kredi borçları sebebiyle ortaya çıkan problemler veya önceki borçların ödenmesindeki düzensizlik ve gecikme gibi faaliyetler kredi notunun büyük oranda düşmesine neden olmaktadır. Kişinin finansal profilini yansıtan ve bankalar vs. çoğu kurum, kişi ve kuruluşun finansal değerlendirme esnasında baz aldığı bu puanın düşmemesi için, kredi ödeme dönemlerine kesinlikle dikkat etmek gerekir ve ödemelerin takibi sıkı biçimde yapılmalıdır. Aksi takdirde kişi sonraki zaman ihtiyaç duyması anında istediği zamanda veya istediği miktardaki krediyi bankalardan çekmekte güçlük yaşayacaktır. Kara listede bulunan kişilerin kredi çekebilmesi için bu listeden çıkmaları gerekmektedir. 

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.