E Bildirge Nedir? E Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

0

SGK E bildirge iş verenlerin yanlarında çalıştırdıkları işçilere ait sigorta prim belgelerini online olarak vermelerine ve bildirmelerine denir. E bildirge bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir portaldır.

E bildirge iş yerlerinde üç ve üzeri sigortalı çalıştıran özel ve resmi iş yerleri 29.04.2015’ten itibaren bilgileri e-bildire yoluyla iletmek zorundadırlar. Fakat bu üçün altında çalışanı olan şirketler de isterlerse e-Bildirge kullanabilirler. Eğer çalışan sayınız üçün üstüne çıkarsa, çalışan sayısı artışını takip eden ayda E-bildirge bildirme zorunluluğu gelmiştir.

E Bildirge Nedir? E Bildirge Şifresi Nasıl Alınır

E Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E bildirge başvurusu yapmak için şu adımları sırası ile gerçekleştirmeniz gerekir

  • E bildirge formu alıp doldurmanız ve imzalamanız gerekir. Bu işlemi iş yeri sahibinin yapması gerekir çünkü imza yetkisi sadece dükkân sahibinindir.
  • İş yerinizin işlem gördüğü sigorta il müdürlüğüne yani (İl Müdürlükleri listesi) başvurarak kullanıcı kodu ve şifre almanız gerekir.

E Bildirge ile Neler Yapılabilir?

E bildirge ile şu işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri yapılır
  • Sigortalı hesap fişleri işlemleri yapılır
  • Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini yapılır
  • “e-Borcu Yoktur”, belgesi hazırlama yapılır
  • 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri yapılır
  • Kullanıcı işlemleri yapılır
  • İşveren borç görüntüleme/ödeme işlemleri yapılır
  • T.C. kimlik numarasından sigortalı sorgulama yapılır.

Şifre Alma İşlemi

Öncelikli olarak SGK web sitesine giriniz. Sitede yer alan e SGK bağlantısına tıklayın. Daha sonra açılan sekmeden diğer uygulamalar üzerine tıklayın. E SGK şifreye tıklayın. Daha sonra yine açılan sekmeden vatandaşlık numaranızı girin ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Şifre alma işlemleri bu şekildedir.

E Bildirge Nasıl Kullanılır?

Gerekli şifreyi ve kullanıcı kodunuzu aldıktan sonra ardından “E-SGK” menüsünde bulunan “e-Bildirge” alanına giriş yapmanız gerekir.”e-Bildirge Giriş” butonuna tıkladığınızda karşınızda açılacak olan pencereye kullanıcı adınızı, işyeri ve sistem şifreleriniz ile güvenlik alanınızı doldurduğunuzda “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü” ekranına ulaşırsınız.

E Bildirge Verme Zorunluluğu Nedir?

E-Bildirge verme şartı aslında 3 kişi veya üzerinde çalışan olmasıdır. Özel ya da gayrı özel yani resmi olsun, iş yeri sahiplerinin 29 Nisan 2005 tarihi itibariyle e-bildirge yolu ile bilgilerini gönderme zorunluluğu bulunur. Fakat işveren, çalışan kişi sayısı 3 kişinin altına düştüğünde e-bildirge verme zorunluluğuna sahip değildir. Ancak hala e-bildirge vermeye devam edebilirler.

Bu konuyla ilgili bir kısıtlama bulunmaz. Bir işyerinde sigortalı çalışan sayısı 3 veya üzerinde olduğunda e-bildirge verme zorunluluğu olduğundan işyeri çalışan kişi sayısı artmadan önce bunu işlem gördüğü sigorta il/sigorta müdürlüğüne başvurarak kullanıcı kodu ve şifresi edinmelidir. E-bildirge vermek zorunda olan işyerlerinin, bu sorumluluklarını belirtilen yasal süre içinde yerine getirmesi önemlidir.  Aksi takdirde, zamanında verilmeyen e-bildirge gibi bir senaryoda haklarında 506 sayılı Kanunun 140. maddesinin (c) fıkrası uyarınca idari para cezası uygulanır ve istisna yapılmaz. İstisna yapılması teklif dahi edilmez!

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.