Çalışan Annelere Kreş Desteği

0

Çalışan annelerin iş yaşamında daha çok aktif rol oynaması için yürütülen programların başında kreş parası yardımı gelmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ile ortak yürütülen bu projede, çalışan annelere kreş parası yardımı yasası, hayata geçirilmeye hazırlanan bir projedir. Küçük çocuğu olan 10.250 çalışan anneye aylık 100 avro mali destek sağlanacağı gündeme gelmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Desteği

Kreş Yardımı Nedir?

Çalışan anneleri iş yaşamına daha çok dâhil edebilmek ve rahatlatmak için yürütülen çalışmalar içerisinde, kreş parası yardımı da gündemde olan konulardır. Devlet destekli bu yardım ilk önce çocuk sahibi olan dul annelere, boşanan ve eşi ölen annelere aynı zaman da maddi durumu yetersiz olup, geçim sorunu yaşayan babalara bu yardım kapsamında 2020 yılı içerisinde kredi yardımı verilmeye başlanacaktır. Başvuru doğrultusunda esas alınan kriterlerden biri söz konusu çocuğun 0-5 yaş arasında olması gerekliliğidir. Kredi desteğinden faydalanmak için müracaatın Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılması gereklidir.

Kreş Desteği Yardımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet kreş yardımı desteğine başvuru yapmak için belirtilen bazı şartların oluşması gereklidir: Kreş parası desteğinden faydalanacak annenin müracaat tarihi itibariyle 0-60 ay aralığında çocuk sahibi olması, projeden mali destek ödemesi almak isteyen annenin 0-5 yaş aralığında çocuğuyla aynı evde ikamet ediyor olması, başvuracak annenin bir işveren yanısıra 4/A sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olması, kayıt tarihlerinin netleşmesi itibariyle SGK’ya bildirilen son bir yıllık kazancın aylık ortalamasının brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması, 0-5 yaş aralığındaki çocuğun projenin uygulandığı illerdeki kreş, anaokulu ya da gündüz bakımevine çalışma saatlerine makul olarak derli toplu biçimde gönderilmesi, kreş yardımı müracaatı yapacak kişinin; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmesi zorunluluğu vardır.

Kreş Parası Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Çalışan annelere kreş parası için müracaat yapılacak yerler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olarak belirlenmiştir. Bu iki birime yapılan müracaatlar, bakanlığa ulaştırılmaktadır. Değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme sonucu ölçütleri gerçekleştiren annelere kreş parası desteği yapılmaktadır.

Başvurular Değerlendirilirken Neler Dikkate Alınmaktadır?

Bakanlık tarafından yapılan çalışan annelere kreş parası desteğinde değerlendirmeler sırasında şunlar esas alınmaktadır; Ailenin sosyal ve ekonomik durumu, diğer aile bireylerinin varlığı, ailenin aylık olarak net kazancı ve ailedeki kişi başına düşen gelir miktarı, annenin çalışma durumu.

Kreş Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren merkezlerden yapılacak müracaatlar için şu evraklar talep edilmektedir;

 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Kreş parası için müracaat formu
 • Nüfus kayıt örneği.
 • İkametgâh belgesi.
 • Çalışan işyeri tarafından onaylanmış maaş bordrosu.
 • Kirada oturan anneler için kira kontratı.

Kreş Yardımı İçin Ne Kadar Yardım Sağlanacaktır?

2020 yılında kreş parası yardımının tahminen 1.015 TL’den 1500 TL’ye kadar yükseleceği tahmin edilmektedir. Bakanlık tarafından yapılan bu uygulama ile kooperatifler vasıtasıyla mahalle kreşlerinin de kurulması gündemde olan konular arasındadır.

Kreş Parası Desteğinden Kimler Yararlanmaktadır?

Hem anne hem babanın çalıştığı aile grupları faydalanmaktadır. Eşi vefat etmiş veya yasal olarak boşanmış anne babalar, çalışma zorunluluğu olan ve yalnız yaşayan anne ve babalar, maaş miktarı düşük olan anne babalar kreş desteğinden faydalanmaktadır. 0 ile 5 yaş arasında çocuğun olması, ekonomik durumların kötü olması nedeniyle ebeveynlerin kreş parasını ödeyememesi, annenin çalışması halinde destekten faydalanılabilmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Süreci Nasıldır?

Kadınların, daha fazla çalışan annelerin istihdamını arttırmak için atılan adımlar arasında Bakanlık tarafından yönetilen kreş yardımı gelmektedir. Bu projenin asıl amacı kreşe gitme çağına gelen çocukların bakımlarının, annelerin omuzlarından kaldırmaktır. Kreş desteğine başvurmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru etmek gerekiyor. Dşayetlendirme aşamasında ailenin gelir düzeyici belirleyici rol oynamaktadır.

Başvuruda bulunan kişinin gelir durumu 0 ila 100 puan arasında tespit edilip çıkan puana göre kreş yardımının onaylanıp onaylanmadığına karar verilecek. Çalışan annelerin kreş yardımı desteği için ebeveynlerin belirli koşulları taşıması gereklidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ile birlikte uyguladığı bu projeni pilot programlarına başladığı kreş desteği müracaatları, E- Devlet üzerinden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Kreş yardım parası aileye değil direkt olarak kreşe ödenmektedir.

Kreş Desteği Hangi İllere Verilecek?

Proje kapmasında kreş desteğinden faydalanacak iller; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya olarak belirlenmiştir. Ön kayıtlarını yaptırıp bu illerde ikamet eden aylık ortalama 10.250 anneye mali destek sağlanacaktır.

Kreş yardımı parasından İstanbul’da 3250 anne, Ankara’da 1500 anne, İzmir’de 1500, Antalya’da 1500, Bursa’da 1250, Malatya’da 750 anne ve Elazığ’da da 500 anne faydalanacaktır.

Anneler Yardımdan Ne Kadar Yararlanabilecek?

Devlet tarafından sağlanacak kreş parası desteğinden tek bir çocuk için en çok 24 ay boyunca yararlanılabilmektedir. Çocuk 72 aylık olduğunda ve kreş sürecini tamamlayıp ilkokula başladığında 24 ay süreli mali destek sağlanmamış olsa dahi yardım parası sona erecektir. Belirlenen şartlara uyulmaması ve bunun üç kez ihlal edilmesi halinde annenin alacağı kreş parası desteği sona erecektir. Projenin tamamlanacağı 31 Mart 2020 tarihinden itibaren, anneler yükümlülüklerini geriye doğru yerine getirmiş olsa bile, daha önceki aylar için kreş yardım parası ödenmeyecektir.

Başvuruda Hangi Sorulara Cevap Vermek Gerekmektedir?

Kreş yardımı desteğinden faydalanacak anneler müracaat sürecinde aşağıdaki sorulara yanıt verme yükümlülüğü taşımaktadırlar.

Sorular şunlardır:

 • Fiilen bir işte çalışıyor musunuz?
 • Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • İşinizden ayrılma durumu varsa sebebi/ nedenleri nelerdir?
 • Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • Çocuğunuzun yaşı kaçtır?
 • Çocuğunuz okul öncesi eğitim ya da bakım kurumuna devamlı olarak gidiyor mu?
 • Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz?
 • Mesleğiniz nedir?
 • Ailenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?
 • Kreş Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Çalışan annelere kreş parası desteğine yapılan müracaat sürecinin sonlanması ve sonuç vermesi en geç 1 ay alabilmektedir. Sonuç ile bilgilendirme müracaat sahibine iletilmektedir. Bunun yanı sıra sonuçların sorgulama prosedürü hem çevrimiçi olarak hem de telefon vasıtasıyla yapılmaktadır.

Kreş Parası Yardım Desteği Olumsuz Durumlar Nelerdir?

Kreş parası desteğini etkileyebilecek değişikliklerin 7 gün içerisinde bildirilmesi gereklidir. Bunlar; işten ayrılma, taşınma, boşanma vb. olarak belirtilmiştir.

Proje sürecini etkileyen bu durumlar söz konusu olduğunda ve gerekli kurumlara bildirilmediği takdirde yapılan ödemelerin de geri alınması yasal olacaktır. Kurumlara verilen kişisel iletişim bilgilerinin değiştirilmesi ve değiştirilen bilgilerin projeyi yürüten yerel ofise bildirilmemesi durumunda ofise kayıtlı telefon numarası geçerli sayılacaktır. Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler ya da şikâyetler sonrası, mali destekten faydalanmak için gerekli olan şartlara uyulmaması halinde söz konusu kişilere cezai prosedür yapılacaktır. Bu gibi olumsuz durumlarda sağlanan mali destek kesilecek, projeye bir daha müracaat yapılamayacak ve yapılan çalışan annelere kreş parası ödemeleri geri alınacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.