Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

0

Bankalar ellerinde pek çok farklı fırsatlar bulunur. Herhangi bir durumda, bankaların hesaplara bloke koyma hakkı yasal olarak vardır. Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorusunun en net cevabı budur. Sadece emekli maaşı hariç, diğer tüm hesaplara bloke konulabilir. Hatta ve hatta bazı istisna durumlarda (yazılı imzalı belge varsa) emekli maaşına bile bloke ve haciz koyulabilir. Bu işlemi banka kendi kararı ile pek yapılmamaktadır.  

Yalnızca aşırı aktif ve şüpheli hesaplar için, tedbir amaçlı bloke koyar ve müşteriden geçerli bir açıklama yapması beklenir. Bunun haricinde bankalar, sadece yazılı emir ve talepler doğrultunda hesaplara bloke koyarlar. Bir bankada maaş hesabınız varsa ve üzerinizde icra veya haciz işlemi devam ediyorsa hem kendi çalıştığınız banka tarafından hem de borçlu olduğunuz kurum veya şahıslar tarafından 4/1 oranında bloke koyulacaktır. Ve her ay maaşınızdan bu tutar onayınız istenmeksizin kesilir. Bu hukuki olarak bankalara verilen bir haktır ve tamamen yasaldır. Bunu gördüğünüz anda önce bankanızı arayarak bloke nedenini öğrenmeniz gerekir.  Ancak itiraz edemezsiniz.

Bu konu hakkında merak edilen pek çok şey vardır. Dilerseniz bu konu hakkındaki yazı dizimize geçerek merak edilen sorulara yanıt verelim. İşte o detaylar…

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Maaş Hesabına Bloke Hakkında

Maaş hesabı bulunan müşteriler, bankalar için her ne kadar önemli müşteri sınıfında olsalar da, hukuki sürece girildiğinde, maaş hesabına bloke işlemi uygulanabilir. Tedbir amaçlı olarak, hesabın tamamına veya bir bölümüne bloke koyulabilir. Bloke koyulma sebebine bağlı olarak, bloke oranları değişebilir.

Şayet haciz nedeni ile bloke koyulmuş ise, yasal olarak 4/1 oranını aşamaz. Yani maaşınızın dörtte birinden fazlasına haciz işlemi uygulanamaz.  Çünkü hayatınızı devam ettirebilmeniz için, maaşınızın bir kısmını ihtiyaçlarınız için kullanmanız zorunludur. Kalan kısmına bloke koyulabilir. Eğer hakkınızda yasal bir süreç devam ediyorsa ve devlet tarafından yazılı emir var ise, bankanız maaş hesabınızın tamamına bloke koyar. Bu konuda yağacağınız hiçbir itiraz geçerli olmayacaktır.

Bloke Nedenleri

Maaş hesaplarına ya da normal hesaplara bankaların bloke koyma hakkı bulunduğundan bahsettik. Peki bu bloke nedenleri nelerdir? Sırası ile:

  • Haciz ve icra (Sadece borçlu tarafından bloke koyulabilir. 4/1 oranında) durumlarında bloke konur
  • Şüpheli işlem hareketleri durumunda bloke konur
  • Bahis ve şans oyunları ödemeleri durumunda bloke konur
  • Aşırı yoğun hesap hareketleri durumunda bloke konur
  • Güvenlik nedeni ile (hesap çalınması, yanlış internet girişi denemeler) bloke konur
  • Masak incelemesi (sadece devlet tarafından konulur) bloke konur

Nasıl Kaldırılır?

Maaş hesabına konan blokeler bazı yollar ile kaldırılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Önce bloke sebebini öğrenmeniz çok önemlidir. Bazı bankalar telefonda bilgi vermek istemeyebilir. Direkt hesabınızın olduğu şube ile görüşün ya da herhangi bir şubeyi ziyaret edin.
  • Borç, haciz veya icra nedeni ile koyulmuş ise önce borcunuz ödemeniz ve borçludan temiz kâğıdı alıp bankaya ibraz etmeniz gereklidir.
  • Banka tarafından güvenlik amacıyla bloke koyulmuş ise, anında blokeyi kaldırabilirsiniz. Hatta bu işlemi telefonda bile yapılabilir.
  • Devletin yetkili kurumları tarafından soruşturma veya tahkikat amaçlı bloke koyulmuş ise, işiniz biraz karışık ve zor. Çünkü bu blokeyi kaldırabilmeniz için pek çok yere başvuru yapmanız ve onlarca belge ile uğraşmanız gerekebilir. Biliyorsunuz bu tür bürokratik işlemler uzun sürebilir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.