Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlatılır?

0

Banka haciz prosedürleri, banka haciz prosedürlerini ne zaman başlatır? Bankalar, kredi ya da kredi kartı kullanımı yaptırdığı sırada müşterilerine birçok sözleşme ve sayfalar dolusu kağıt imzalatır. Bu sözleşmelerin temel amacı, kredi ya da kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekli olanlar olsa da, ilerleyen dönemlerde ödeme soruni yaşadığınızda da izlenecek yol ile ilgili bilgiler de içeriyor.

Örneğin kredi borcunun gecikmeye girmesi ya da kart borcunun ödenmemesi gibi durumlarda bankanın ne gibi yasal hakları olduğunu, bu prosedürleri nasıl yöneteceğine dair bilgiler yer alıyor. Bu sözleşmeleri  imzalamanızın ardından  bankaların sunduğu bütün şartları kabul etmiş sayılırsınız ve ödemelerde meydana gelen gecikmeler söz konusu olduğunda bu sözleşmelere göre uygulanacak yasal süreci kabul etmiş olursunuz. Peki bankalar haciz prosedürlerine ne zaman başlar? Banka haciz prosedürü ile ilgili bilgiler.

Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlatılır?

Banka Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Bankacılık prosedürlerini birçoğumuz kullanmaktayız. Doğru ve bilinçli kullanımlar hayatımıza basitçerı da birlikteinde getirmektedir. Ancak ödeme gücümüzün üzerinde bankacılık ürünlerinin kullanılması bizi önemli oranda sorunlara sokabiliyor. Hacze geçilmeden önceki süreç aslında çoğu bankada aynı mantıkla işler. Kredi borcunun ödenmemesi, haciz prosedürlerinin doğrudan başlaması anlamını da taşımıyor.

Bir çok kişi kredi borcunu geciktirdiği zaman aynı endişeleri taşısa da, aslında bu süreç daha fazla sizin ödeme yapmanıza yönelik olarak işliyor. Yani ödeme yapmadığınız an yasal takip başlatmak yerine, banka tarafınıza erişerek borcunuzu ödemeniz gerektiğini söylüyor ve yasal takip başlamadan ödemeyi almaya çalışıyor.Seçenekleri değerlendirdikten sonra borcunuzu öderseniz, borcunuz yasal takibe düşmeden bu sorunu halledebilirsiniz.

Gecikmedeki Banka Borcuna Ne Olur? 

Gecikmede olan bir kredili ürününüz için banka size çoğu kez uyarıda bulunuyor. Örneğin kredi ödemenizi gününde yapmadınız, ilk önce size mesajla ödemenizin yapılmadığı hatırlatılıyor buna rağmen halen ödemediyseniz arama ihtarları başlıyor. Gün içerisinde ilgili banka tarafından defalarca aranıyorsunuz. Haciz prosedürleri çok sonraki aşamadır ve bankanın bu aşamaya geçmesi için sizinle hiç bir biçimde anlaşamıyor olması gerekiyor.

Banka aylar boyunca sizden dönüş alamıyor ve ödeme alamıyorsa yalnız bu zaman haciz prosedürlerini başlatıyor.Polis prosedürlerinden başlamaması için ödeme  yapma niyetinde olmanız gerekmektedir. Böylece yasal takipten kurtulabilirsiniz. Geç ödeme yaptığınızda banka siciliniz bozulsa da, devam eden aylarda yapacağınız derli toplu ödemeler sicili olumlu etkiler.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kesinlikle bankanızla anlaşma yoluna gidin ve kesinlikle kredinizi tekrar yapılandırın. Birçok banka krediler ve kredi kartları için tekrar yapılandırma imkânı sunuyor. Uygun vadelerde ödeme kolaylığı için yapılandırm yapabiliyorsunuz. Yapılandırma yapmanıza rağmen hala borçlarınızı ödemezseniz, bu saatten sonra artık yasal süreç devreye giriyor ve haciz  prosedürleri başlatılıyor. Bu yüzden banka haciz prosedürleri başlatmadan kredi borcunu ödemek ya da yapılandırmak daha mantıklıdır.

Banka Haciz İşlemleri için Yasal Süreç Nasıl İşliyor?

Aslında bankaların ödeme planındaki kredi tutarını üst üste iki defa ödememeniz durumunda hakkını yasal yollarla arama hakkı bulunuyor. Ancak aşağı yukarı her banka 90 gün olan yasal süreyi doldurmayı bekliyor. Bu da üst üste dört kredinin veya kredi kartı ekgeriliminin ödenmemesi demek oluyor. Bütün ihtarlara ve aramalara rağmen halen borcu ödemediyseniz banka artık alacağını yasal yollarla almak için bir avukat ile anlaşıyor. Bu aşamadan sonra siz avukatla muhatap oluyorsunuz. Avukat sizi arayıp belirli bir süre veriyor. Avukat ile pazarlık yapmak ise tamamıyla sizin elinizde. 

Genellikle bu 7 günlük bir süre oluyor. Bu süre içerisinde de borç ödeme gibi bir durumunuz yok ise bundan sonraki süreç ne yazık ki haciz prosedürleri oluyor. Yani 90 günün sonrasında aşağı yukarı 10 günlük bir süre daha bulunuyor bundan sonra ise hakkınızda icra dosyası açılarak haciz yolu ile alacağın tahsil edilmesi sağlanıyor. Birçok avukat anlaşma yoluna gitmek istediğinden haciz prosedürleri için kendi inisiyatifleri neticesinde icra dosyası açılmadan tutarları bekletebilmektedir. Eğer borcunuzu ödeme durumunuz bulunuyorsa icra masrafları eklemeden önce avukat ile anlaşma yoluna gitmek ve yeni ödeme planı belirlemek tercih edilmelidir.

Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçilerimiz Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.