ATM’de Unutulan Para Ne Olur?

0

Telaşlı bir biçimde bankamatiklerden para çeken kişiler, kartlarını aldıktan sonra parayı almadan ATM’den uzaklaşabilir. Çünkü bazı bankalar, ATM’den para çekme işlemleri sırasında  Öncelikle olarak kartı ardından da parayı vermektedir. Bu durumda acelesi olan kişiler kartı aldıktan sonra dalgınlıkla çektikleri parayı bankamatikten almadan uzaklaşabiliyor. Bu tür prosedürlerle parayı almadan giderseniz, bankamatik bir süre boyunca ötmeye devam eder. Sonrasında parayı geri içeri çeker. Parayı unuttuğunuz sırada ATM’nin yanından geçen biri parayı görüp almış isebu gibi durumlar ile karşılaştığınızda adli makamlara müracaat etmeniz gerekmektedir. Adli makamlara müracaat ettikten sonra kolluk kuvvetlerinin gerekli incelemeleri yapmasını ve  başlatılan yasal sürecin tamamlanmasını beklemeniz gerekecektir. Bu yüzden bankamatiklerden para çekerken dikkatli olunmalı ve hem kartı hem de parayı kontrol etmek gerekmektedir. Ancak paranızı bankamatik geri çektiyse, bankaya müracaat ederek geri alabilirsiniz.

ATM’de Unutulan Para Ne Olur?

ATM’de Unuttuğum Parayı Nasıl Geri Alırım?

Bankamatikte unuttuğunuz parayı bir başka biri almadığı sürece paranızı geri alabilirsiniz. Bu durum Söz konusu olduğunda ATM yaklaşık 10 saniye boyunca sesli sinyal verdikten sonra parayı geri çekecektir. Ancak bu parayı çektiğiniz için hesaptan düşmüş olacaktır. ATM’lerde unutulan bu paralar için ayrı bir bölme bulunmaktadır. ATM’lerde unuttuğumuz paralar bu bölmelerde saklanır. Bankanıza müracaat edip durumu izah ettikten sonra paranızı alabilirsiniz. Bu durumda ilk önce doğruluğunu sağlama açısından, çekmek istediğiniz tutar gibi bilgiler size sorulur. Gerek duyulursa, olayın gerçekleştiği anlar arasında bankamatik kamera kayıtları da incelenir.Bazı bankalar ATM’de unuttuğunuz paraları geri almak için başvurduğumuzda Sizden dilekçe yazmanızı talep edebilir. Banka tarafından yapılan işlemlerin ardından, gerekli işlemler tamamlanarak eğer parayı ATM’de unuttuğunuz  tespit edilirse size geri ödeme yapılır.

ATM’den Çekilen Para Sahte Çıkar mı?

Bankamatik cihazları, yöntem olarak son derece donanımlı yapıdadırlar. Bu cihazlara, bir kişinin sahte parayı yatırabilme olasılığı çok fazla düşüktür. Yani elinizdeki sahte parayı bankamatiğe soktuğunuz zaman katiyen kabul etmez. Fakat profesyonel olarak sahte para işi yapan, kalpazan olarak adlandırdığımız kişiler tarafından, bankamatiklere sahte para yüklenebilir. Bu durumda bankamatikten para çeken bir şahsa sahte para denk gelebilme olasılığı de ortaya çıkar.  Sürekli olmasa bile bu gibi durumlarla nadir de olsa karşılaşmak mümkündür.

ATM Sahte Para Verdi, Ne Yapmalıyım?

Bankamatikten sahte para çeken bir kişi ilk önce vakit kaybetmeden şubeye başvurmalıdır. Şubede bu para kontrol edildikten sonra sizlerden bir dilekçe yazmanız istenir. Bu aşamada ilk önce parayı ilgili bankanın ATM’sinden çektiğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Paranın çekme saati ve miktarı gibi bilgileri dilekçeye doğru biçimde işleyin. Bankalar ortalama 1 haftalık bir incelemenin sonrasında kişileri mağdur durumda görürse, kişilere gerçek paralarını takdim edecektir. Bu süreç sırasında  bankalar sizden ilgili makamlara giderek suç duyurusunda bulunmanızı da isteyebilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.